EKSPRESOWA WYSYŁKA!
30 DNI NA ZWROT

Jak uszczelnić okna na zimę?

Jak uszczelnić okna na zimę?

Koniec lata to dobry czas na przygotowanie swojego domu lub mieszkania na późno jesienne kaprysy pogody oraz zimową aurę. Bez wątpienia perspektywa mroźnych i wietrznych dni mobilizuje nas do wykonania dokładnego przeglądu przede wszystkim okien, gdzie w przypadku wystąpienia rozszczelnień, ubytki ciepła mogą sięgać nawet 25 – 30%. A zatem na te elementy konstrukcji budynku, każdy jako właściciel powinien zwrócić szczególną uwagę, zwłaszcza że okna podlegają w ciągu całego roku dość intensywnej eksploatacji. Oczywiście nie musi ona od razu wiązać się z poważniejszymi uszkodzeniami stolarki i w konsekwencji jej wymianą, ale to właśnie dzięki wykonywanej regularnie kontroli mamy możliwość zapobieżenia takiej ewentualności oraz realizacji optymalnych dla wnętrz uszczelnień.

Jak sprawdzić szczelność okien?

W zasadzie nie jest to skomplikowana czynność, a więc możemy obyć się bez zamawiania płatnej usługi. Najczęściej korzystamy z prostych metod organoleptycznych, które w większości przypadków pozwolą na dokładne wskazanie rozszczelnionych miejsc. Badanie przeprowadzamy przy zamkniętych oknach, obserwując zachowanie firan lub wewnętrznych rolet. Ich ewentualne poruszanie się będzie świadczyć o przepływie powietrza. Podczas dokładniejszego sprawdzania okien dłonią odczujemy jego chłód. Również korzystając ze zwykłej kartki papieru, którą umieszczamy zawsze między skrzydło a ościeżnicę, uzyskamy potrzebną odpowiedź. Jeśli kartka przy zamkniętym oknie swobodnie wysunie się, to oznacza, że czas najwyższy na jego ponowne uszczelnianie. Poważniejsze uszkodzenia wychwycimy bez zbędnych badań, ponieważ we wnętrzu odczujemy wyraźny przeciąg. Kiedy jednak proste sposoby zawiodą, a ucieczka ciepła jest zauważalna, powinniśmy rozważyć skorzystanie z badań kamerą termowizyjną. Ta płatna metoda wskaże każdą lokalizację nieszczelności.

Przy okazji warto skontrolować stan uszczelek wszystkich okien, co pozwoli na wymianę tych, które nie rokują poprawności działania w dłuższej perspektywie, oraz stan uszczelnienia osadzonej ościeżnicy. W tym ostatnim przypadku, gdy stwierdzimy uszkodzenia, wymagane będzie wykorzystanie pianki poliuretanowej, którą wypełnia się szczeliny pomiędzy ościeżnicą a otworem ściennym. Wypełnienie wystarczy pokryć nowym tynkiem lub pomalować zgodnie z wewnętrzną aranżacją.

Stan uszczelnienia – wybór właściwej uszczelki okiennej

Ocena stanu uszczelnienia może być wykonana samodzielnie bądź przez fachowca, jeśli mamy z tym problem. Również w przypadku montażu uszczelek. W tym miejscu dotykamy istotnego zagadnienia decydującego o poprawnym wykonaniu uszczelnienia, a więc doboru właściwej uszczelki do okien. W przypadku okien ma to pierwszorzędne znaczenie, dlatego warto jednak skorzystać z profesjonalnej ekipy, która nie tylko zoptymalizuje potrzeby, ale także wykona prace sprawnie, a przede wszystkim prawidłowo.

Większość dostępnych na rynku uszczelek można stosować do uszczelniania okien z PVC oraz drewnianych, ale nie wszystkie spełniają oczekiwania w zakresie wieloletniego użytkowania w nierzadko skrajnych warunkach atmosferycznych. Bezsprzecznie ten warunek powinien decydować o ich wyborze. Trudno przecież oczekiwać od siebie szczególnego zapału do corocznej wymiany uszczelek, czy nawet w ciągu dwóch lat. A zatem postawmy na jakość, a tym samym na możliwość utrzymania optymalnej energooszczędności przez wiele lat. Świetnym tego przykładem może być zastosowanie uniwersalnego produktu: tesamoll® Uszczelka silikonowa Premium, która gwarantuje oszczędność kosztów energii do 40%, a także uszczelnienie szpar od 1 do 7 mm, co jest niezwykle istotne w przypadku starych okien. Możliwość jej użytkowania sięgająca 15 lat nie jest także bez znaczenia. Bez wątpienia systemy uszczelniające uznanych w przestrzeni sprzedaży producentów doskonale wpisują się w oczekiwania właścicieli mieszkań i domów, w zakresie ukierunkowanych rozwiązań. Uszczelki profilowe świetnie dostosowują się do różnych rozmiarów szczelin, występujących nawet w tej samej linii framugi, skutecznie zapobiegając przenikaniu zimnego powietrza z zewnątrz. W zależności od rodzaju rozszczelnienia dobieramy odpowiedni produkt np. tesa®. Szeroka gama wykonanych z wysokiej jakości kauczuku samoprzylepnych uszczelek tesamoll® obejmuje profile D, E i P, które w pełni realizują potrzebę eliminacji powstałych szpar, zapewniając przy tym efektywną ochronę przez 8 lat.

Możliwość wszechstronnego zabezpieczenia wnętrz przed utratą ciepła uzupełnia szczególna propozycja: przezroczysta folia izolacyjna tesamoll® Thermo Cover przeznaczona do okien jednoszybowych. Ten wyjątkowy produkt tworzy „poduszkę powietrzną”, która jest swoistego rodzaju dodatkową szybą.

Jak wymienić uszczelkę w oknie?

Niezależnie od rodzaju okna i zastosowanego sposobu uszczelnienia (na ramie okiennej – zazwyczaj PVC, na ościeżnicy – zazwyczaj drewniane) zaczynamy przede wszystkim od dokładnego oczyszczenia powierzchni: usuwamy starą uszczelkę, pozostałości zanieczyszczeń, w tym również łuszczącą się farbę, a następnie odtłuszczamy adekwatnymi środkami np. na bazie alkoholu (okna drewniane malowane lub lakierowane mogą wymagać innego preparatu). Powierzchnia przed aplikacją powinna być gładka i sucha. Dobraną pod kątem stwierdzonego rozszczelnienia uszczelkę docinamy w wybranej kolejności na wymiar, a następnie po zdjęciu folii ochronnej naklejamy w wyznaczone miejsca, które zapewnią bezproblemowe domykanie okna i optymalną szczelność.TOP