EKSPRESOWA WYSYŁKA!
30 DNI NA ZWROT

Jak uszczelnić drzwi?

Jak uszczelnić drzwi?

Uszczelnienie drzwi zewnętrznych, w tym wejściowych, tarasowych bądź balkonowych jest taką samą koniecznością, jak w przypadku okien. Właściciele domów i mieszkań zazwyczaj z pełną odpowiedzialnością podchodzą do tej materii, mając na uwadze problem z ucieczką energii cieplnej, a tym samym z wyższymi rachunkami za ogrzewanie. Jednak nie zawsze trafiamy z wyborem właściwej uszczelki, a co za tym idzie, z prawidłowym wykonaniem uszczelnienia. Jak się do tego zabrać? Która uszczelka będzie najlepsza do danego rozszczelnienia? Czy poradzimy sobie z tym sami? O tym i kilku innych związanych z tematem zagadnieniach poniżej.

Jedna uwaga: drzwi wejściowe i balkonowe powinny służyć nam wiele lat. Aby tak się stało, musimy zadbać o ich stałą efektywność i nie dopuszczać do destrukcyjnego oddziaływania niekorzystnych warunków atmosferycznych, które mają ku temu okazję poprzez uszkodzoną uszczelkę. Musimy zdawać sobie sprawę, że jej wymiana to nie tylko pewność izolacji termicznej, ale także akustycznej. Co więcej, dobrze dobrana uszczelka, jest również doskonałym amortyzatorem, który skutecznie chroni drzwi zewnętrzne przed uszkodzeniami.

Od czego powinniśmy zacząć?

Można się spierać o czas wykonania przeglądu uszczelnienia i wymiany uszczelek do drzwi wejściowych i balkonowych, ale wydaje się, że koniec lata jest optymalnym terminem. Nie ma zagrożenia wystąpienia ujemnych temperatur, a wysokie temperatury też już są za nami. Oczywiście przed skontrolowaniem stanu drzwi i ościeżnic oraz uszczelek konieczne jest przemycie stolarki. Najlepiej wykorzystać do tego miękkie ściereczki. Jedną, nasączoną roztworem wody i delikatnego detergentu czyścimy całość, a drugą ściereczką wycieramy do sucha. Warto przy okazji zadbać o stan okuć i ruchomych elementów, które nie tylko powinny być czyste, ale i przesmarowane dedykowanym preparatem.

Metodą organoleptyczną dokładnie sprawdzamy stan stolarki i uszczelnienia. Jest to wyjątkowo istotne, ponieważ ewentualne nieznaczne odkształcenia drzwi decydują o tym, jaką uszczelkę zastosujemy. Jeśli dotychczasowe spełniają nasze oczekiwania i nie stwierdzamy żadnego wnikania chłodnego powietrza, czy wręcz przeciągu, wystarczy zabezpieczyć je specjalnym środkiem do kauczuku, tworzywa sztucznego lub silikonu (w zależności od rodzaju zastosowanego w uszczelce materiału). Jeżeli jest inaczej, należy je usunąć, a powierzchnie oczyścić i przygotować do założenia nowych. Drzwi zewnętrzne zazwyczaj tracą szczelność z powodu uszkodzenia lub zużycia się uszczelek. Te możemy wymienić samodzielnie, natomiast w przypadku uszkodzeń np. progu oraz ościeżnicy konieczna będzie już pomoc np. stolarza.

Rodzaj uszczelki do drzwi – czy ma to znaczenie

Zdecydowanie tak, ponieważ uszczelki w drzwiach zewnętrznych, w tym balkonowych są narażone na oddziaływanie zarówno bardzo niskich, jak i bardzo wysokich temperatur. Na trwałość uszczelnienia wpływa ponadto promieniowanie UV i inne niekorzystne zjawiska pogodowe, a także, co jest obecnie negatywnym znakiem obecnych czasów, wszechobecne i dość niepokojące zanieczyszczenie powietrza. A zatem zamontowana uszczelka powinna wypełniać wiele określonych zadań, które w rezultacie pozwolą na długotrwałą ochronę naszych wnętrz.

Pod żadnym pozorem nie montujemy uszczelek przeznaczonych do drzwi wewnętrznych. Ten rodzaj uszczelnienia nie spełni pokładanych oczekiwań, a przy tym będzie wyjątkowo nietrwałym rozwiązaniem. Narażamy się więc na dość częste wymiany, a tym samym na niepotrzebnie większe nakłady finansowe.

Uszczelka do drzwi zewnętrznych powinna, o czym była mowa już wcześniej, zapewnić najwyższą jakość izolacji termicznej oraz izolacji akustycznej, która także jest istotnym elementem komfortu dla domowników, zwłaszcza w sytuacji, gdy drzwi wejściowe są usytuowane od strony dość „hałaśliwej” ulicy. Ten rodzaj drzwi, w przeciwieństwie do balkonowych, charakteryzuje bardzo solidna konstrukcja i w rezultacie znaczny ciężar, a więc konieczne jest zamontowanie takiej uszczelki, która dodatkowo pełni funkcję swoistego rodzaju amortyzatora. Bo przecież często zdarza się nam zamaszyście, z trzaskiem, zamykać drzwi. Nieprawidłowo dobrana uszczelka powoduje to, że możemy doprowadzić nie tylko do jej uszkodzenia, ale również samej stolarki.

Charakterystyka uszczelek do drzwi zewnętrznych

Mocne, sprężyste, trwałe oraz odporne na niekorzystne czynniki zewnętrzne uszczelki do drzwi wejściowych i balkonowych są odpowiednią gwarancją wypełnienia potrzeb najwyższej ochrony domowych przestrzeni. W sprzedaży jest dość sporo różnych propozycji i o pomyłkę z wyborem tej właściwej nie jest wcale tak trudno. Dlatego poprzez przykład kilku produktów tesa® można łatwo i szybko zorientować się, które z nich będą adekwatnym panaceum na nieszczelności i inne problemy z użytkowaniem drzwi zewnętrznych. W szerokiej gamie produktowej znajdziemy uszczelki, które cechują się najwyższą odpornością na działanie warunków atmosferycznych, promieni UV i ozonu w zakresie temperatur od -50° do +60°C, w tym m.in.:

  • Uszczelka silikonowa tesamoll® Premium – samoprzylepny, wysoko elastyczny i wyjątkowo trwały (do 15 lat) produkt przeznaczony do szczelin o szerokości od 1 do 7 mm (zakres tolerancji wypełnia również oczekiwania eliminacji ewentualnych skręceń skrzydła drzwi),

  • Uszczelka gumowa tesamoll® Profil D – samoprzylepny, bardzo trwały (do 8 lat) produkt z kauczuku (kształt litery D) przeznaczony do szczelin o szerokości od 3 do 7 mm (świetnie nadaje się do drzwi użytkowanych w dłuższym zakresie czasowym),

  • Uszczelka gumowa tesamoll® Profil P – samoprzylepny, bardzo trwały (do. 8 lat) produkt z kauczuku (kształt litery P) przeznaczony do szczelin o szerokości od 2 do 5 mm,

  • Uszczelka gumowa tesamoll® Profil E – samoprzylepny, bardzo trwały (do 8 lat) produkt z kauczuku (kształt litery E) przeznaczony do szczelin o szerokości od 1 do 3,5 mm.

W przypadku drzwi wejściowych oraz balkonowych ze skrzydłami osadzonymi dość wysoko od podłoża, oprócz wyżej wymienionych uszczelek, mają zastosowanie specjalne produkty szczotkowe. W tej grupie rozróżniamy:

  • Uszczelka szczotkowa do drzwi tesamoll® Comfort – zapewnia przez 8 lat idealne uszczelnienie w przypadku podłóg zarówno gładkich, jak i o nierównej powierzchni. Samoprzylepny produkt przeznaczony do szczelin o szerokości maksymalnej 15 mm,

  • Uszczelka szczotkowa do drzwi tesamoll® Standard – samoprzylepny produkt świetnie sprawdza się w eliminacji szczelin o szerokości do 12 mm. Gwarantuje idealną szczelność przez 4 lata w przypadku parkietu oraz podłóg z drewna, PVC i laminatu,

  • Uszczelka szczotkowa do drzwi tesamoll® do wykładzin – z uwagi na specyficzną konstrukcję samoprzylepny produkt tesa® doskonale funkcjonuje przez 6 lat nawet na wykładzinach z długim włosem. Świetnie radzi sobie ze szczelinami do 15 mm szerokości.

Specyficznym rodzajem uszczelnienia jest z pewnością podwójna uszczelka pod drzwi tesamoll® przeznaczona do wielokrotnego i wieloletniego użytku na gładkich powierzchniach. Wyjątkowo efektywne zabezpieczenie jest nieprzylepne (wystarczy wsunąć na dolną część skrzydła drzwi) i łatwo usuwalne, gdy zajdzie taka konieczność. Wypełnia z powodzeniem szczeliny do 22 mm szerokości.

Naprawa uszczelnienia drzwi

Zanim podejmiemy decyzję o wymianie i w konsekwencji zakupie uszczelki warto sprawdzić prawidłowość wyregulowania skrzydeł drzwiowych na zawiasach. Wykonanie tej czynności może spowodować nie tylko zmianę wyboru konkretnego produktu, ale również rezygnację z jego zakupu, ponieważ dotychczasowa uszczelka może się okazać w pełni sprawna.

Montaż uszczelek musi być poprzedzony dokładnym odtłuszczeniem powierzchni delikatnymi detergentami. Zapewniamy również jej gładkość, poprzez ewentualne usunięcie złuszczeń. Na przygotowaną i suchą powierzchnię miejsca aplikacji naklejamy wybraną i przyciętą na wymiar uszczelkę. Trzeba także wziąć pod uwagę fakt, że nowe uszczelnienie będzie wymagało mocniejszego docisku, do momentu uzyskania zamknięcia zamkiem drzwi.TOP