EKSPRESOWA WYSYŁKA!
30 DNI NA ZWROT

CZY ZDEJMOWAĆ MOSKITIERĘ NA ZIMĘ?

CZY ZDEJMOWAĆ MOSKITIERĘ NA ZIMĘ?

Moskitiery, niezależnie od rodzaju (okienne, drzwiowe, dachowe, zwijane, ramkowe) to doskonałe panaceum na wszędobylskie insekty. Co więcej, utrzymują przy tym właściwą cyrkulację powietrza oraz prawidłowe doświetlenie wnętrza. Oczywiście warunkiem jest odpowiednia dbałość o stan moskitiery, bo przecież na siatce ochronnej osiadają także różnorodne zanieczyszczenia.

Zazwyczaj są to produkty przeznaczone do wielosezonowego użytkowania, dzięki czemu chronimy wnętrza pomieszczeń przez wiele lat. A co zimą? Przecież jest to czas, gdzie aktywność owadów jest zerowa, a moskitiery stają się nieprzydatne. Ponadto narażone są na oddziaływanie skrajnie niekorzystnych warunków atmosferycznych. To prawda, ponieważ mimo zastosowania nowoczesnych oraz wytrzymałych konstrukcji siatek ochronnych ich trwałość może w mniejszym lub większym stopniu ulec zmniejszeniu. W zasadzie jest to wystarczający powód, by corocznie dokonywać demontażu moskitier na zimę, ale czy jedyny?

Dlaczego warto demontować moskitiery na zimę?

Proste, mocowane do ościeżnicy za pomocą rzepu w taśmie siatki ochronne wykonane są najczęściej z wysokogatunkowego poliestru, który świetnie radzi sobie w sezonie, natomiast z każdym zimnym dniem nie tylko traci swoją funkcjonalność, ale również trwałość. Osadzająca się w ciągu dnia na delikatnej tkaninie wilgoć nocą zamarza, co powoduje przede wszystkim osłabienie jej struktury. Konsekwencją jest utrata dotychczasowej elastyczności, a więc zdolności do właściwego naciągnięcia na okno. Ponadto szybsze starzenie się moskitiery sprawia, że siatka zaczyna po prostu pękać.

Takie zagrożenie, choć w znacznie mniejszym stopniu, dotyczy także nowoczesnych tkanin wykonanych z włókna szklanego oraz pokrytych powłokami aluminiowymi. W ich przypadku jednostkowe oddziaływanie niskich temperatur nie będzie miało wpływu na późniejszą jakość ochrony. Ten rodzaj moskitier zazwyczaj wykorzystywany jest w konstrukcjach ramkowych tzw. ALU, co w znacznej mierze ułatwia demontaż, zwłaszcza produktów tesa®, w których zastosowano odpowiednie rozwiązania. Wczesną wiosną bez problemu i obaw o skuteczną ochronę zamontujemy je ponownie.

Za demontażem moskitier na zimę przemawia także oddziaływanie smogu powstałego głównie na skutek tzw. niskiej emisji, czyli zanieczyszczeń pochodzących z domów ogrzewanych kiepską jakością paliw. Moskitiera kumuluje toksyczne związki, a w przypadku otwarcia okien, a tym samym przepływu powietrza, stwarza zagrożenie dla zdrowia.

Niezależnie od rodzajów wykorzystywanych moskitier ich ściągnięcie, wypranie lub wyczyszczenie, a także odpowiednie przechowywanie pozwoli nie tylko zachować doskonałe właściwości ochronne, ale również estetyczny wygląd oraz możliwość użytkowania przez wiele lat.TOP