Menu kategorii

Jak czyścić moskitiery?Okres wiosenny i letni to czas wzmożonej aktywności wszelkich owadów. To, jak są uciążliwe, każdy miał okazję się przekonać „na własnej skórze”. Dlatego nie wyobrażamy sobie braku obecności na naszych oknach oraz drzwiach balkonowych i tarasowych różnego rodzaju moskitier ukierunkowanych na odpowiednią ochronę wnętrz nie tylko przed insektami, ale również wysoką temperaturą, promieniowaniem UV, a także różnorodnym zanieczyszczeniem. Przynoszą nam ulgę oraz specyficzny i przyjazny dla domowników mikroklimat, ale musimy zdawać sobie sprawę, że nawet najlepsze moskitiery, takie jak np. tesa®, z upływem czasu użytkowania pokrywają się zabrudzeniem. Nie dość, że wyglądają nieestetycznie, to ich funkcyjne walory nie spełniają oczekiwań, chociażby w zakresie dopływu świeżego powietrza, czy dostępu do wnętrza promieni słonecznych, co z kolei przekłada się na gorsze samopoczucie i ograniczenie widoczności. A zatem pamiętajmy, że komfort przebywania we własnym domu wiąże się także z koniecznością wykonywania regularnego obowiązku – czyszczenia moskitier.

Czyścić ręcznie, a może wykorzystać do tego dostępną w domu pralkę?

W przestrzeni sprzedaży jest całkiem sporo różnorodnych moskitier, których czyszczenie sprowadza się do bezpiecznego ręcznego przetarcia wilgotną szmatką i spłukania czystą letnią wodą, a więc bez obaw o ewentualne zniszczenie ich struktur. Czy są uzasadnione? Czy każdy produkt tego wymaga? Obawy dotyczą przede wszystkim produktów o szerokim zakresie funkcyjności np. obejmującą ochronę przeciwsłoneczną, czy też moskitier przeznaczonych do okien i drzwi Alu.

Spróbujmy ocenić to na przykładzie moskitier tesa®, którego zróżnicowane produkty mieszczą się w jednym i drugim sposobie czyszczenia. Zwróćmy też uwagę na jeden aspekt: dostępne siatki ochronne zazwyczaj występują w kolorze białym i czarnym. To prawda, że na tym pierwszym widoczność zanieczyszczeń jest większa, co nie oznacza, że na czarnym zabrudzeń nie ma. Dlatego niezależnie od koloru moskitiery, czyścimy je w tym samym czasie.Moskitiery okienne

Wszystkie dostępne w sprzedaży moskitiery, również tesa® mocowane na rzep w taśmie, choć różnią się pod pewnymi cechami (jakość wykonania, rodzaj materiału, trwałość i odporność na czynniki zewnętrzne) to jednak łączy je możliwość łatwego demontażu siatki ochronnej wielokrotnego użytku (w przypadku moskitiery dachowej tesa® wystarczy ją zdjąć z haczyków tesa Powerstrpis®) oraz bezproblemowego czyszczenia w pralce pod warunkiem zachowania temperatury 30°C. Do pralki możemy bez obaw dodać dostępne na rynku szare mydło, które idealnie nadaje się do delikatnych tkanin, nie alergizuje, ma wysoką zdolność odtłuszczania, a także działa w sposób wysoko dezynfekujący. Nadaje się zarówno do prania bawełny, jak i materiałów syntetycznych np. z włókna szklanego, a przy tym nie uszkadza ich konstrukcji i wzmacnia dany kolor. Ponowny montaż siatki ochronnej po wysuszeniu i zgodnie z zaleceniami producenta.

Moskitiery ramkowe okienne i drzwiowe tesa® ALU

Ta grupa moskitier, nie tylko tesa®, z uwagi na fakt, że zastosowane siatki ochronne cechują się wyjątkową konstrukcją zapewniającą zwiększoną przejrzystość, a więc i widoczność, a także zdecydowanie lepszą przepuszczalność powietrza, wymaga innego sposobu czyszczenia niż pranie.

Również moskitiery tesa® z funkcją ochrony przeciwsłonecznej (aluminiowa powłoka obniżająca temperaturę pomieszczenia) nie mogą być czyszczone w pralce. Wszystkie wymienione produkty zaleca się po prostu przetrzeć miękką szmatką namoczoną w letniej wodzie z dodatkiem szarego mydła. Najlepiej siatkę ochronną zdemontować, umieścić na odpowiedniej wielkości gładkiej powierzchni, wykonać czyszczenie i na końcu opłukać oraz wysuszyć bawełnianym lub papierowym kuchennym ręcznikiem (czynność konieczna, ponieważ w innym przypadku może dojść do jej odkształcenia po zamontowaniu). Można także skorzystać z wanny, jeśli taka w domu funkcjonuje i po prostu zamoczyć siatkę na 5 minut w wodzie, również z dodatkiem szarego mydła. Dalsza procedura jak wyżej. Co ważne, wykonanie czyszczenia bez demontażu moskitiery może skutkować uszkodzeniem siatki ochronnej. Warto pamiętać, że ramy aluminiowe wymagają także odpowiedniej konserwacji. Najlepiej przeczyścić je miękką szmatką nawilżoną wodą z płynem do mycia naczyń i wytrzeć do sucha papierowym ręcznikiem lub bawełnianą ściereczką. Powierzchnię ramy można pokryć ogólnodostępnym środkiem przeznaczonym do konserwacji aluminiowych elementów karoserii samochodowej.

Niezależnie od rodzaju moskitiery, wszystkie przed okresem zimowym należy zdemontować, wyczyścić zgodnie z przypisanym sposobem oraz odpowiednio zabezpieczyć. Zapewni to możliwość ich wieloletniego użytkowania.

Średnia ocen: 4.65/5 z 6 ocen